ترفند

چگونه دوربین های مخفی را با گوشی موبایل خودمون پیدا کنیم؟

مقدمه:

اگر دوربین از نور مادون قرمز استفاده می‌کند، تلفن شما می‌تواند چیزی را که چشمان ما نمی‌تواند ببینید را به راحتی ببیند./

نقل قول قدیمی از رمان برنده نوبل Catch-22 نوشته جوسف هلر هست که میگه : “دلیل نمیشه که چون شما پارانوئید هستید اونا دنبال شما نباشن”

محبوبیت Airbnb و سایت های  اجاره های غیررسمی سوئیت و خونه و هتل  با افزایش تولید دوربین های  کوچیک و مخفی ارزان قیمت همزمان شده و خب این احتمال رو ممکن میکنه که بعضی افراد تو خونه ای که به شما اجاره میدن دوربینای مخفی بزارن و شما رو دائم نگاه کنند و حریم خصوصی شما رو نقض کنند.

آیا می خواهید مطمئن شوید که حریم خصوصی شما رعایت می شود؟چند راه وجود دارد که می توانید به نوعی متوجه شوید که آیا دوربین های مخفی در فضای شما وجود دارد یا نه.

استفاده از دوربین گوشی برای پیدا کردن دوربین‌های مخفی:

از تلفن خود برای پیدا کردن دوربین مجهز به IR(مادون قرمز) استفاده کنید.

می توانید از برنامه دوربین خود برای قابل مشاهده کردن نور مادون قرمز استفاده کنیدد.در این عکس از یک کنترل از راه دور Roku استفتده شده است.

اگر دوربینی بخواهد در اتاق های کم نور یا تاریک فیلم بگیرد و یا عکس بگیرد، معمولا از نور مادون قرمز (IR) استفاده می کند،که چشم انسان قادر به تشخیص آن نیست. با این حال، حتی اگر نمی توانید نور مادون قرمز ساطع شده از دوربین را ببینید، حسگر دوربین گوشی هوشمند شما باید قادر به دیدن آن باشد. در برخی از تلفن‌ها، فقط دوربین جلویی است که می‌تواند نور مادون قرمز را بگیرد. در موارد دیگر، مانند پیکسل ۶ ، هم با دوربین جلو و هم با دوربین عقب کار می کند. برای امتحان اینکه دوربین گوشی شما میتونه مادون قرمز رو ببینه یا نه میتونید از ریموت کنترل تلویزیون طبق موارد زیر استفاده کنید:

  • دوربین گوشی خود را روشن کنید و آن را به سمت ریموت بگیرید.
  • کنترل از راه دور را روشن کنید و به دنبال یک چراغ کوچک، ثابت یا چشمک زن باشید. (احتمالاً به نوعی صورتی مایل به ارغوانی به نظر می رسد، اگرچه من دیده ام که به صورت آبی مایل به ارغوانی گزارش شده است.)
  • اگر این کار را با دوربین پشتی خود امتحان کرده اید و نور کوچک آن را ندیده اید، آن را با دوربین جلو خود امتحان کنید.

گرفتید چی شد؟ خب، حالا تنها کاری که باید بکنید اینه که اتاق رو تا حد ممکن تاریک کنید تا اگه دوربینی باشه سنسور مادون قرمزش فعال بشه، بعد با دوربین گوشیتون کل اتاق رو بگردید و ببینید کجا ی نور چشمک زن میبینید اگه اون نور رو دیدید ینی ی دوربین مخفی پیدا کردید.

کشف دوربین با استفاده از اینترنت:

شبکه اینترنت گوشیتون رو چک کنید.

حالا ممکنه به این فکر کنید که شاید قسمت مادون قرمز دوربین گوشیتون کار نکنه و یا شاید دوربین مخفی که تو اتاق گذاشتن مادون قرمز نداره و نشه پیداش کرد، اصلا نگران این مورد نباشید چرا که یه راه دیگه‌ هست که با اون میشه دوربینای مخفی رو پیدا کرد. برای این شیوه پیدا کردن دوربین لازمه که نت گوشیتون رو روشن کنید.

تعداد زیادی برنامه وجود داره که با استفاده از اون میتونید بفهمید چه دستگاه هایی به وای فای موجود در اتاق شما متصل هستن.من اپ Fing رو امتحان کردم که هم برای اندروید هست هم برای ios  وجود داره. این برنامه‌ها می‌توانند همه دستگاه‌هایی را که در شبکه شما هستند پیدا کرده و فهرست کنند. آنها همچنین می توانند به شما اجازه دهند تأیید کنید که کدام دستگاه ها را می شناسید تا بتوانید راحت تر دستگاه هایی را که قرار نیست وجود داشته باشند پیدا کنید.

پایان:

البته هیچ‌کدام از ای روش ها ا بی‌خطا نیستند -اینها فقط روش‌های ممکنی هستند که می‌توانید امتحان کنید. (و بازی با ویژگی های تشخیص IR در تلفن شما به نوعی سرگرم کننده است.) اگر به طور جدی نگران هستید.ولی اگه واقعا خیلی نگران این مورد هستید می‌توانید یک آشکارساز فرکانس رادیویی (RF) بخرید، این وسیله میتونه سیگنال‌های دریافتی از میکروفون‌ها یا دوربین‌های مخفی را دریافت کند و جای اونا رو پیدا کنید.

منبع: the verge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *